فرمولاسیون پودر و مایع لباسشویی www.formull.ir

فرمولاسیون پودر و مایع لباسشویی/فرمول پودر لباسشویی/فرمول مایع لباسشویی

فرمولاسیون پودر و مایع لباسشویی/فرمول پودر لباسشویی/فرمول مایع لباسشویی

 

شرکت مهندسین مشاور مفتخر می باشد با تجربه چندین ساله فعالیت های صنعتی و آزمایشگاهی خود را در قالب بهترین فرمولاسیون پودر و مایع لباسشویی/فرمول پودر لباسشویی/فرمول مایع لباسشویی و تمامی فرمولاسیون محصولات شوینده و بهداشتی در اختیار علاقمندان به تولید قرار دهد .

 

مواد پاک کننده لباسشویی یا پودر لباسشویی نوعی مواد شوینده (تمیز کننده) است که برای تمیز کردن لباس استفاده می‌شود. مواد شوینده لباسشویی به صورت پودر و مایع تولید می‌شود.

در حالی که مواد شوینده پودری و مایع سهم تقریباً مساوی از بازار شوینده‌های لباسشویی در سراسر جهان را از نظر ارزش دارند ، مواد شوینده پودری از نظر حجم دو برابر بیشتر از مایعات به فروش می‌رسند.

پودرهای شستشو رایج‌ترین مواد شوینده برای شستن لباس‌های ما هستند.و سال هاست که هیچ جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد.

 

فرمولاسیون پودر و مایع لباسشویی

یکی از پاک‌کننده‌های مناسب جهت تمیزکردن لباس‌ها، مایع لباسشویی است. از سال ۱۹۵۰ مایع لباسشویی در انواع مختلف به بازار عرضه شد و محبوبیت زیادی کسب کرد.
برای شستن لباس افرادی که پوست حساس دارند یا کودکان، بهتر است از مایع لباسشویی استفاده شود. یکی از مزیت‌های مایع لباسشویی این است که می‌توانید به راحتی لباس‌ها را تفکیک کنید و متناسب با رنگ‌ آن‌ها، ازشوینده مناسب استفاده کنید تا کیفیت و زیبایی لباس‌ها حفظ شود.

پودر لباس‌شویی (به انگلیسی: Laundry detergent ) یا شوینده لباس، نوعی ماده شوینده (ماده تمیز کننده) است که برای تمیز کردن لباس استفاده می‌شود. مواد شوینده لباس به صورت پودر و مایع تولید می‌شوند.

 

مهمترین تفاوت شرکت مهندسین مشاور با سایر شرکت ها

 

 ارائه ی فرمول های جدید و با کیفیت  و تامین  مواد  اولیه مورد نیاز شما 

نشان دادن راهکار برای تولیدی بدون نیاز به تجهیزات صنعتی

تا سالها پشتیبانی مستقیم تولید شما را چه از نظر علمی و کیفیت 

به روز رسانی فرمولاسیون پودر و مایع لباسشویی/فرمول پودر لباسشویی/فرمول مایع لباسشویی  را برای شما انجام می دهد.

 همراه با شما قدم به قدم و گام به گام پیش می رویم تا در کار خود استاد و بهترین شوید.

 

فرمول و آموزش تولید مایع لباسشویی در مهندسین مشاور

انواع مایع لباسشویی با فرمولاسیون غلیظ و فوق‌العاده، قدرت پاک‌کنندگی بالایی برای انواع لباس‌ها دارند. عموماً مایع لباسشویی باکیفیت در دو نوع تیره شوی و شوینده لباس‌های رنگی عرضه می‌شود.

شستن لباس‌ها با مایع‌ لباسشویی بر طبق فرمولاسیون مجموعه ی مهندسین مشاور علاوه‌بر پاکیزگی فوق‌العاده، از رنگ و بافت آن‌ها نیز محافظت می‌کند. به طور کلی مایع لباسشویی، یک شوینده ایده‌آل است که با فرمولاسیونی نوین در دو نوع معمولی و تیره‌شوی تولید شده و لباس‌های شما را بدون کمترین آسیبی تمیز و خوشبو می‌کند.

فرمولاسیون مایع لباسشویی

مایع لباسشویی بر پایه سورفکتانت‌هایی است که کثیفی‌ها را از پارچه جدا کرده و آن‌ها را با تولید کف مؤثر تمیز می‌کند. معمولاً ترکیبی از سورفکتانت‌های آنیونی و غیر یونی برای عملکرد بهینه‌تر مایع لباسشویی نویتکس استفاده می‌شود. به طور کلی، آنیونیک‌ها برای حذف ذرات گرد و خاک و غیر یونیک‌ها برای حذف چربی عمل می‌کنند.

موادی مانند سیترات سدیم، تترا سدیم EDTA و پلیمرهای اکریلیک به عنوان بیلدرها عمل کرده و مواد معدنی را که باعث سختی آب می‌شوند، غیرفعال می‌کنند تا سورفکتانت‌ها به خوبی عمل کنند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای مایع لباسشویی پاک‌کردن لکه‌ها است. از این رو آنزیم‌های موجود در فرمولاسیون مایع لباسشویی مهندسین مشاور مانند لیپاز، سلولاز، آمیلاز و پروتئاز انواع لکه‌های پروتئینی مانند خون،تخم‌مرغ، نشاسته و چربی را تجزیه می‌کنند تا لکه‌ها راحت‌تر از روی لباس پاک شوند.

 

ویژگی های فرمولاسیون مایع لباسشویی در مهندسین مشاور

 • نرم کننده‌های موجود در فرمول مایع لباسشویی باکیفیت، چسبندگی و الکتریسیته ساکن را کاهش داده و به پارچه‌ها حس نرمی و لطافت می‌بخشند.
 • پلیمرها کثیفی‌ها و رنگ‌ها را معلق می‌کنند تا از رسوب مجدد آن‌ها روی لباس جلوگیری شود.
 • انواع نگهدارنده‌های موجود در فرمول عمر مفید مایع لباسشویی را طولانی‌تر می‌کنند.
 • تثبیت‌کننده‌ها ی موجود در ساختار به حفظ آنزیم‌ها، سفیدکنندگی و قابلیت تولید کف کمک کرده و عمر مفید محصول را نیز طولانی‌تر می‌کنند.
 • روشن‌کننده‌های نوری با جذب نور UV نامرئی و ایجاد فلوئرسانس آبی یکی از خصوصیات فرمولاسیون مایع لباسشویی در مهندسین مشاور  است که ظاهر لباس‌ها را بعد از شستشو روشن‌تر می‌کنند.
 • بازدارنده‌های انتقال از جداشدن رنگ از یک پارچه و رسوب روی پارچه دیگر جلوگیری می‌کنند.
 • دارای عطر و رایحه دلپذیر
 • داری فرمولاسیون قوی و بدون آسیب به پوست

 

ویژگی خاص فرمول مایع لباسشویی در مهندسین مشاور

ترکیبات موجود در فرمول مایع لباسشویی بر نتیجه نهایی شستشو تأثیر می‌گذارد. شوینده‌هایی که ارزان‌تر هستند معمولاً آنزیم‌ کمتری دارند یا حتی بدون آنزیم هستند. آنزیم کمتر به معنای قدرت پاک‌کنندگی کمتر است.

ترکیبات و فرمولاسیون این محصول به گونه‌ای است که به خوبی در آب حل می‌شود و لک و سفیدی روی البسه باقی نمی‌گذارد. رایحه خوشبو دلپذیر و قابلیت لکه زدایی بالا، از دیگر ویژگی‌های فرمول مایع لباسشویی در مهندسین مشاور است.

اجزای تشکیل‌دهنده فرمولاسیون مایع لباسشویی 

  در فرآیند تولید فرمولاسیون مایع لباسشویی ، از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می‌شود که منجر به ارتقاء کیفیت محصول نهایی می‌شود. اجزای اصلی سازنده فرمولاسیون مایع لباسشویی را مواد آلی و معدنی شکل می‌دهند و از جمله مهمترین افزودنی‌ها و موادشیمیایی که در فرمولاسیون مایع لباسشویی در مهندسین مشاور ارائه شده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:  

 • اپتیکال برایتنر
 • کربوکسی متیل سلولز CMC
 • پلی اکریلات
 • پتاسیم هیدروکساید
 • تترا پتاسیم پلی فسفات

 

www.formull.ir

فرمول و آموزش ساخت انواع مایع لباسشویی

۱٫فرمولاسیون مایع لباسشویی مشکین‌شوی

این مایع لباسشویی همانطور که از اسمش پیداست، مناسب برای شستشو لباس‌های تیره است؛ زیرا از بور شدن یا تغییر رنگ لباس‌های تیره جلوگیری می‌کند و لباس‌ها تا مدت طولانی‌تری مشکی می‌مانند.
خاصیت ضدالکتریسیته این مایع‌ از جذب گرد و غبار بر روی سطوح پارچه پیشگیری می‌کند. علاوه بر آن، با از بین بردن انواع لکه از روی لباس، باعث حفظ نرمی و لطافت پارچه می‌شود.

برای کسانی که به لباس‌های تیره علاقمند هستند، لازم است که هنگام شستشو ردی از سفیدی بر روی البسه باقی نماند. به همین دلیل، مایع لباسشویی تیره‌شو بهترین گزینه برای انتخاب است.

۲٫فرمول و آموزش تولید مایع لباسشویی رنگین‌شوی

در فرآیند شستن لباس‌های رنگی، باید از شوینده‌ای استفاده شود که مانع از انتقال رنگ‌ لباس و حفظ کیفیت آن شود. مایع لباسشویی رنگین‌شوی به دلیل وجود آنزیم‌های منحصر به فرد باعث حفظ رنگ و زیبایی پارچه‌های رنگی می‌شود. در نتیجه لباس‌های رنگی برای مدت طولانی‌تری زیبا و با طراوت خواهند ماند.

۳٫فرمول و آموزش ساخت مایع لباسشویی سفیدشوی

بهترین انتخاب برای شستن پارچه‌ها و البسه سفید، استفاده از مایع لباسشویی سفیدشوی است که با مراقبت از الیاف پارچه باعث درخشندگی و نشاط لباس، پرده‌ها و … می‌شود. این شوینده از سفیدی بیش از حد پارچه‌ها در اثر شستشوی مکرر پیشگیری می‌کند.

۴٫فرمولاسیون مایع لباسشوییی کودک

این نوع مایع شوینده، باعث محافظت از پوست کودک شما در برابر حساسیت به مواد شوینده، خواهد شد.

۵٫فرمولاسیون مایع لباسشویی پلی واش

این نوع مایع شوینده، دارای آنزیم‌های طبیعی است که بدون آسیب زدن به بافت پارچه، لباس‌ها و قطعات داخلی ماشین لباسشویی، لباس‌ها را شستشو می‌دهد.

 

۶٫فرمول مایع لباسشویی روزانه

از این نوع مواد شوینده، ‌می‌توانید همیشه استفاده کنید. اما اغلب برای لباس‌های رنگی استفاده می‌شود، همچنین به کمک این مواد شوینده، می‌توانید انواع پرده، با جنس‌های حساس را شستشو دهید.

 

ترکیبات شیمیایی استفاده شده در فرمول مایع لباسشویی در مهندسین مشاور

سورفاکتانت ها

سورفکتانت یکی از مهم‌ترین اجزا در فرمولاسیون شوینده‌ها است. این ماده به راحتی گرد و غبار را از روی سطوح پارچه جدا می‌کند. سورفکتانت‌های نانیونیک، بدون بار هستند که به از بین رفتن ذرات چربی کمک می‌کند. از سوی دیگر، سورفاکتانت‌های آنیونی باعث حذف ذرات خاک می‌شود.

بیلدر

برای عملکرد بهتر سورفاکتانت، نیاز به بلیدرها است و با از بین بردن یون‌های سخت، راه را برای فعالیت سورفاکتانت باز ‌می‌کند. اغلب از ترکیبات پلیمرهای آکریلیک، سدیم سیترات و تترا سدیم در انواع مایع لباسشویی استفاده می‌شود.

عوامل ضد رسوب

برای پیشگیری از سفیدک زدن لباس‌ها باید از ماده ضد رسوب استفاده شود تا ذرات شوینده و آلودگی در محلول معلق بمانند. به همین دلیل از انواع مختلف پلیمرها در مایع لباسشویی استفاده می‌شود.
مهارکننده انتقال رنگ‌ها:
برای حفظ رنگ‌ لباس‌های رنگین یا تیره نیاز به مهار کننده انتقال رنگ در ترکیبات مایع لباسشویی است.

سفید کننده‌ها

در مایع لباسشویی از سفیدکننده‌ها با هدف حذف لکه‌های آلی استفاده می‌شود. آنتوسیانین، تانین‌ها، اسیدهای هومیک، کلروفیل و رنگدانه‌های کاروتینوئید از مشتقات گیاهی سفیدکننده‌ها هستند.
در مواد شوینده از فعال‌کننده‌های سفیدکننده، از جمله تترا استیل اتیلن دیامین (TAED ) نیز استفاده می‌شود که در اثر واکنش با پراکسید هیدروژن ترکیبی جدید به نام پر استیک اسید تولید می‌شود.

آنزیم‌ها

در سال ۱۹۱۳ آنزیم‌های مایع لباسشویی توسط اتودرم معرفی شد. در بخش دوم قرن حاضر، این مواد به عنوان ترکیبات اصلی در مواد شوینده مورد استفاده قرار گرفتند.

سایر ترکیبات

بسته به فرمولاسیون، از مواد افزودنی دیگر در ترکیبات مواد شوینده استفاده می‌شود. هدف از این ترکیبات، ایجاد تغییر در کف‌کنندگی، مهار خورندگی و پیشگیری از آسیب به ماشین لباسشویی است.
استفاده از انواع عطرها که شامل استرها، الکل‌های ترپن و آلدئیدهای معطر می‌شود، باعث تفاوت در محبوبیت مایع‌های شوینده می‌شود.

 

مجموعه مهندسین مشاور یکی از فعال‌ترین مجموعه‌های مشاور، در زمینه فرمولاسیون مایع لباسشویی/فرمولاسیون پودر لباسشویی و کلیه محصولات شوینده در خدمت شما عزیزان است.

 

 

فرمولاسیون پودر لباسشویی

ماده پاک‌کننده لباس، نوعی شوینده شیمیایی است که برای تمیز کردن لباس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مواد شوینده به صورت پودر یا مایع تولید می‌شوند.
 مایع و پودر لباسشویی به نسبت مساوی در بازار سهم دارند. اما حجم فروش پودر لباسشویی بیشتر از مایع لباسشویی است. پودرهای لباسشویی ضمن مقابله با لکه‌های سمج و قدیمی، به تمیزی بیشتر لباس‌ها کمک می‌کنند.

تولیدکنندگان مواد شوینده با در نظر گرفتن ویژگی و استاندارد‌ها، انواع پودر لباسشویی لباس‌های رنگی، لباس‌های کودک، لباس‌‌های سفید و … را تولید می‌کنند.

 

ترکیبات شیمیایی استفاده شده در فرمولاسیون پودر لباسشویی در مهندسین مشاور

سورفاکتانت‌ها

این سازنده‌ها شامل دو قسمت زیر می‌شود:

 • هیدروفوب : نامحلول در آب و آبگریز.
 • هیدروفیل : محلول در آب و آبدوست.

این مواد را با نام‌های مواد فعال سطحی، دترجنت‌ها و یا اکتیو می‌شناسند. این ترکیبات با کاهش کشش‌های سطحی به مرطوب شدن سطوح لباس و پارچه کمک می‌کنند. از این طریق موجب معلق‌سازی چرک‌ها و آلودگی در محلول می‌شوند.
سورفاکتانت‌ها را می‌توان به چهاردسته عمده زیر تقسیم کرد:

 1. سورفاکتانت‌های آنیوتیک: که شامل صابون‌ها، فتی‌ الکل سولفات‌ها، سولفونات‌ها و آلکیل بنزن می‌شود.
 2. سورفاکتانت‌های کاتیونیک: که اغلب به عنوان نرم‌کننده پارچه و عوامل آنتی‌استاتیک کاربرد دارد. از دی‌متیل‌ استئاریل آمونیوم كلراید یک سورفاکتانت کاتیوتیک است که در ترکیبات مواد شوینده به کار می‌رود.
 3. سورفاكتانتهای نانیونیك: این سورفاکتانت‌ها دارای گروه قطبی می‌باشند و قادر به یونیزه شدن در محلول‌های آبی است.
 4. سورفاكتانتهای آمفوتریک: سورفاكتانت‌های آمفوتریک شامل مولکول‌هایی است که قادر به تشکیل یون دوقطبی می‌شود و در pH پایین، عملکردی مشابه با كاتیونیک‌ها و در pH بالا مانند آنیونیک‌ها عمل می‌کنند.

بیلدرها

برای ارتقاء عملکرد سورفاکتانت‌ها از بیلدرها استفاده می‌شود. بیلدرها یون‌های سختی آب که شامل کلسیم و منیزیم می‌شود را غیر فعال کرده و مانع از واکنش آن‌ها با سورفاکتانت‌ها می‌شود.
بیلدرها باید قادر به جذب سورفاکتانت‌های نانیونیک باشند. در زیر چند مورد از مهم‌ترین بیلدرها جمع‌آوری شده است:

 • سدیم‌تری‌پلی فسفات (STPP)
 • فسفونات‌ها

سیلیکات‌ها

برای تهیه مواد شوینده با قلیایی بالا از سیلیکات‌ سدیم استفاده می‌شود ک دارای خاصیت ضدخوردگی و عامل بافری است.

سدیم آلومیناسیلیکات‌ها

از این دسته از سازنده‌ها به عنوان جایگزینی برای سدیم‌تری‌ پلی فسفات استفاده می‌شود. سدیم آلومیناسیلیکات‌ یون‌های کلسیم را از محلول شستشو حذف می‌کنند.

سیستم‌های بلیچ

این سازنده‌ها می‌تواند باعث سفیدی و درخشانی پارچه‌ها ‌شود و به از بین رفتن لکه‌ها کمک ‌کند. دو نوع بلیچ اکسیژن‌دار و کلردار در محصولات پاک‌کننده لباس به کار می‌رود.
بلیچ‌ها به حذف لکه‌های ناشی از چای، شکلات، قهوه، آب‌میوه … کمک می‌کنند. بنابراین، بلیچ‌ها باعث بی‌رنگ شدن انواع لکه‌های لباس می‌شوند.
بلیچ‌های اکسیژن‌دار موجود در مواد شوینده شامل سدیم پربورات مونو هیدرات، سدیم پربورات تترا هیدرات و سدیم پركربنات می‌شود که در محیط‌های قلیایی موجب تولید هیدروژن پروكسید در محلول شستشو می‌شود.

آنزیم‌ها

آنزیم‌ها دارای ماهیت کاتالیکی هستند و این خصوصیت مولکول‌های پروتئینی را قادر به از بین بردن لكه‌های پروتئینی، چربی و نشاسته‌ای می‌کند.
از انواع آنزیم‌ها می‌توان به آنزیم پروتئاز، آنزیم لیپاز، آنزیم آمیلاز و آنزیم سلولاز اشاره کرد.

عوامل ضد نشست

ذرات چرک و آلوده جداشده از لباس‌ها قادر به نشستن مجدد بر روی لباس‌ها هستند. اما استفاده از ترکیباتی همچون سدیم كربوكسی متیل سلولزیا پلی آكریلاتها مانع از رسوب مجدد این ذرات بر روی سطوح لباس و پارچه می‌شوند.

ممانعت كننده‌های خوردگی

تولیدکنندگان پودر ماشین‌لباسشویی از این سازنده‌ها استفاده می‌کنند تا مانع از آسیب سطوح فلزی ماشین لباسشویی و اجزاء فلزی لباس شوند.
سدیم سیلیكات، یکی از این سازنده‌ها است.

پر كننده‌ها

برای حلالیت، ممانعت از کلوخه شدن، بهبود ظاهر مواد شوینده و بهبود خواص ریزش از پر کننده‌ها استفاده می‌شود. سولفات سدیم از رایج‌ترین پر کننده‌ها در بازار است.

هیدروتروپ‌ها

هیدروتروپ‌ها یا عوامل کمک‌کننده به فرمولاسیون به حلالیت مواد شوینده کمک می‌کند. سدیم تولوئن سولفونات، اتانول و پروپیلن گلیكول نوعی هیدروتروپ‌ موجود در پودرلباسشویی است.

عوامل جلوگیری از انتقال رنگ

برخی از پلیمرها مانع از انتقال رنگ ‌لباس‌ها به سایر البسه می‌شوند و از این طریق باعث حفظ ظاهر لباس‌های رنگی می‌شوند.

 

معرفی فرمول و ساختار پودر لباسشویی و مایع لباسشویی

پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی هر دو شوینده مخصوصی برای شستن لباس و پارچه در ماشین لباسشویی‌های امروزی هستند. اولین شوینده مخصوص شستشوی دستی و ماشینی تولید شده در دنیا، شوینده پودری است که با ترکیب برخی مواد شیمیایی تولید می‌شوند.

در حال حاضر با اضافه شدن آنزیم و ترکیبات قوی‌تر، قدرت پاکنندگی پودر بیشتر از گذشته شده است. تنها کافیست مقداری از این شوینده را در داخل جا پودری لباسشویی خود بریزید تا به همراه آب وارد دیگ گردد و کم کم در آب حل شود.

پس از تولید پودر لباسشویی و پیشرفت علم شیمی و تکنولوژی، مایع لباسشویی تولید شد. این شوینده شکل مایع غلیظ دارد و باید به صورت پیمانه در داخل جاپودری ریخته شود.

تفاوت مایع لباسشویی و پودر لباسشویی در شکل ظاهری، قدرت پاک کنندگی و عملکرد آنها در شستشوی لباس‌ها به خصوص لباس‌های حساس است که در ادامه در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

چه پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی هر دو با استفاده از مواد شیمیایی ساخته می‌شوند که اگر وارد بدن انسان نشود، استفاده از آن خطری برای او نخواهد داشت.

به طور معمول شوینده‌های موجود در بازار شامل یک یا ۲ مورد از ترکیبات قلیایی، اسیدی، حلال، ضد عفونی کننده و مواد چربی زدا هستند.

این مواد شیمیایی اگرچه سمی نیستند اما استفاده از آنها و ریخته شدنشان در فاضلاب، به محیط زیست اندکی آسیب می‌رساند. لذا در هنگام بررسی تفاوت مایع لباسشویی و پودر لباسشویی، نمی‌توان از لحاظ آسیب محیط زیستی نظری داد.

فرمولاسیون انواع پودر لباسشویی

۱. فرمول و روند ساخت پودر مخصوص لباس‌های رنگی

این پودرها مخصوص پارچه‌ها و لباس‌های رنگی هستند و به وفور در بازار وجود دارند. بیشتر پودرهای موجود در بازار دارای آنزیم‌هایی هستند که در ازبین‌بردن انواع لکه‌ها مخصوصا لکه چربی، بدون آسیب‌زدن به بافت پارچه مؤثرند.

۲. فرمول پودر مخصوص لباس سفید و ملحفه

این پودر از بی‌رنگ و کدرشدن پارچه‌های سفید و روشن جلوگیری می‌کند و درخشندگی خاصی به الیاف پارچه می‌دهد. نسبت به پودرهای مخصوص لباس‌های رنگی، این پودر کمتر در بازار پیدا می‌شود.

۳. فرمولاسیون پودر لباس کودک

پودر شوینده مخصوص لباس‌های کودک که نه تنها به‌خوبی لکه‌های فراوان لباس‌ کودک را از بین می‌برد، با پوست لطیف کودکان ملایم و مهربان است.

عملکرد فرمول مایع لباسشویی بهتر است یا فرمول پودر لباسشویی

یکی از شوینده‌های ملایم جهت تمیز کردن لباس‌ها، مایع لباسشویی است که قدرت پاک‌کنندگی کمتری در مقایسه با پودر لباسشویی در تمیزی لباس‌ها دارد.
جهت از بین بردن لکه از روی لباس‌های ظریف و حساس، بهتر است از مایع لباسشویی استفاده کنید؛ زیرا قدرت پاک‌کنندگی بالای پودرها موجب آسیب دیدن الیاف لباس‌های حساس می‌شود.
پوست کودکان و نوزادان بسیار حساس است و استفاده از مایع لباسشویی انتخاب مناسب‌تری است. هنگام استفاده از مایع لباسشویی دیگر دغدغه‌ای برای سفیدک زدن لباس‌ها نخواهید داشت؛ زیرا به راحتی در آب حل می‌شوند. برای شستن لباس‌های چرک با لکه‌های قدیمی، بهتر است از پودر لباسشویی استفاده کنید.

پودرهای لباسشویی قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر شوینده‌های لباس دارند و به دلیل نوع بسته‌بندی، سازگاری بیشتری با محیط ‌زیست دارند.
ماندگاری پودرهای لباسشویی بیشتر از مایعات است و مصرف‌کنندگان می‌توانند این پودرها را به صورت عمده خریداری کنند.
بعضی از پودرهای لباسشویی، قابلیت حل‌شوندگی بالایی در آب ندارند و فقط قادر به حل شدن در آب‌گرم هستند.
برای پاسخ به سوال مایع ‌لباسشویی بهتر است یا پودر، این نکته را در نظر داشته باشید که سولفات ‌سدیم موجود در پودر باعث آسیب به فاضلاب‌ها می‌شود.

معرفی فرمولاسیون  انواع شوینده های لباسشویی

 

فرمول پودر ماشین لباسشویی:

یکی از رایج‌ترین انواع شوینده‌ها پودر ماشین لباسشویی است که قدرت پاک کنندگی آن زیاد است و می‌توان برای از بین بردن لکه‌ها از آن استفاده کرد. از مزایای این مواد شوینده می‌توان به قدرت لکه بری بالا و قیمت مناسب آن اشاره کرد.

فرمول مایع لباسشویی: 

میزان حل شدن مایع‌های لباسشویی در آب بالاتر از پودر بوده و انواع مختلفی دارند و می‌توانید برای شستشوی لباس‌های رنگی، سفید و تیره از آن استفاده کنید. قیمت مایع لباسشویی از پودر شوینده بیشتر است.

فرمول قرص لباسشویی: 

این مدل شوینده‌ها به اندازه انواع دیگر محبوب نیستند که دلیل آن قیمت بالاتر قرص‌ها نسبت به پودر و مایع لباسشویی است. با این حال استفاده از آن‌ها بسیار راحت بوده و قدرت پاک کنندگی بالایی هم دارند. قرص لباسشویی، برای افرادی که پوست حساسی دارند هم انتخاب مناسبی است.

فرمول نرم کننده البسه : 

برای نرمی و لطافت لباس‌ها، حوله و ملحفه می‌توانید از نرم کننده استفاده کنید. نرم کننده‌ها به البسه بوی مطبوعی نیز می‌دهند.

فرمولاسیون مایع لباسشویی  www.formull.ir

مزایای استفاده از مایع لباسشویی

از مهم‌ترین مزایای استفاده از مایع لباسشویی این است که راحت‌تر از پودر لباسشویی داخل آب حل می‌شود و هیچگونه لکی روی لباس باقی نمی‌گذارد. بنابراین بیشتر افراد ترجیح می‌دهند از مایع لباسشویی استفاده کنند.

همچنین تنوع بیشتری داشته و برای انواع لباس‌ها، مایع لباسشویی مخصوص آن وجود دارد. رایحه خوشبو از دیگر ویژگی‌های مایع لباسشویی است.

 • از دیگر مزایای استفاده از مایع لباسشویی، قدرت لکه‌بری بالای آن بدون کمترین آسیب به الیاف پارچه است.
 • بنابراین می‌توانید انتظار لباس‌های تمیز‌تری را داشته باشید.
 • البته نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که قیمت مایع لباسشویی نسبت به پودر بسیار بیشتر بوده و در بعضی مواقع برای بسیاری از افراد صرفه اقتصادی ندارد.
معایب مایع لباسشویی
 • مایع نسبت به پودر گران‌تر است؛
 • معمولا در ظروف پلاستیکی به بازار عرضه می‌شود که برای طبیعت مضر هستند.
 • برای شست‌و شوی روزانه و لکه‌های جدید بسیار مناسب است، اما لکه‌های سرسخت و قدیمی را که جا خوش کرده‌اند به سختی پاک می‌کند.
 • برای جلوگیری از فساد مایع لباسشویی در ترکیبات آن از نگهدارنده‌ها استفاده می‌شود که مضر هستند.
 • مواردی مبنی بر مسمومیت کودکان با مایع لباسشویی گزارش شده است. بنابراین نگهداری آن در منزل کمی دشوارتر از پودر است.

 

 

فرمولاسیون پودر لباسشویی

مزایای پودر لباسشویی
 • قیمت مناسب پودر لباسشویی
 • جهت از بین بردن لکه‌های سخت و قوی قدیمی موثر است.
 • در آن از مواد نگهدارنده، استفاده نمی‌شود.
 • اغلب بسته‌بندی پودر ماشین لباسشویی، مقوا است که به راحتی در محیط زیست تجزیه می‌شود.
 • از نظر امنیتی نسبت به سایر مواد شوینده‌ها، بهتر است (تا به حال توسط هیچ کودکی پودر لباسشویی خورده نشده است)
 • در پودر لباسشویی، از فرمولاسیون آلکیل بنزن سولفونات، استفاده شده است که در از بین بردن لکه‌هایی مثل چمن، گل و … موثر است.
معایب پودر لباسشویی
 • اگر از آب سرد استفاده کنید یا درجه سختی آب بالا باشد، به خوبی حل نمی‌شود و آثار ناخوشایندی روی پارچه باقی ‌می‌گذارد.
 • حاوی سدیم سولفات است که برای محیط زیست و سیستم فاضلاب مضر است.
 • حاوی موادشیمیایی بیشتری در مقایسه با نوع مایع است که برای ماشین لباسشویی مضر است و سبب خوردگی آن می‌شود.
 • در صورت مرطوب‌شدن، کارکرد خود را از دست می‌دهد و حتما باید در جای خشک نگهداری ‌شود.
 • پودر برای حل شدن نیاز به آب بیشتری دارد. بنابراین با پودر، مصرف آب در انواع برنامه‌های شست‌وشوی ماشین لباسشویی بالا می‌رود.
 • تنوع محصول در نوع پودر، چندان به چشم نمی‌آید.

 

مقایسه بین مایع و پودر لباسشویی در یک نگاه

 

پودر مایع
برای ازبین‌بردن لکه‌های قدیمی، لکه گِل و چمن بهتر است. برای لکه‌های جدیدتر و لکه‌های روغن و گریس بهتر است.
بسته‌بندی آن معمولا از جنس مقوا است که با محیط زیست سازگار است. در ظروف پلاستیکی به بازار عرضه می‌شود که برای طبیعت مضر است.
حتما باید در محفظه مخصوص شوینده ریخته شود. می‌توان مستقیم آن را درون درام (محفظه اصلی) لباسشویی ریخت.
بسته‌بندی مقوایی و بافت پودری محصول امنیت آن را بالا می‌برد. به‌دلیل مایع و رنگی‌بودن آن ایمنی کمتری دارد، ممکن است کودکان آن را اشتباها بخورند.
اگر مرطوب شود، حالت کلوخی می‌گیرد و کارکرد خود را از دست می‌دهد. مهم نیست حتما در جای خشک نگهداری شود.
تنوع محصول در آن چندان به چشم نمی‌آید. در مقایسه با پودر تنوع محصول بیشتری دارد.
در آب سرد و سخت خوب حل نمی‌شود و روی لباس لک باقی می‌گذارد. در آب با دمای پایین و آب سخت هم خوب کار می‌کند.
برای حل شدن نیاز به آب بیشتری دارد، بنابراین مصرف آب بالا می‌رود. به راحتی در آب حل می‌شود و مصرف آب با آن کمتر است.
به‌دلیل دارا بودن دانه‌های زمخت‌تر از ملایمت کمتری نسبت به مایع برخوردار است.

نسبت به الیاف پارچه ملایم‌تر از پودر است.

 

 

 

کلام آخر درباره ی فرمول مایع و پودر لباسشویی

  مواد شوینده لباسشویی دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند که به تمیزی و لکه‌بری البسه در ماشین لباسشویی کمک می‌کنند. ماشین لباسشویی از آب و فشار در برای سست شدن آلودگی و لکه‌های لباس استفاده می‌کند اما حضور مایع لباسشویی موانع بین مولکول‌های أب و آلودگی سطح پارچه را از بین می برد تا آب بتواند به راحتی آلودگی‌ها را حذف کند. سازوکار اصلی اجزای سازنده‌ی فرمولاسیون مایع لباسشویی صنعتی بر اساس معلق سازی آلودگی و لکه‌ها در آب و سپس حذف آن‌ها است. اغلب فرمولاسیون های مایع لباسشویی، از موادی مانند سورفکتانت، آنتی‌فوم، سفید‌کننده‌ها، تنظیم‌کننده کف و… تولید می‌شوند.

 

گروه مهندسین مشاور مفتخر است در زمینه ی ارایه ی فرمولاسیون پودر و مایع لباسشویی/فرمول پودر لباسشویی/فرمول مایع لباسشویی لباس در قالب فرمولاسیون و روش تولید در خدمت علاقمندان به تولید می باشد .

 

برای فرمولاسیون محصول مد نظر خود فقط یکبار هزینه کنید .فرمولاسیون های ارايه شده توسط گروه مهندسین مشاور قابل رقابت با برترین برندهای داخلی و خارجی می باشد. 

 

 

 

برای تهیه فرمول پودر و مایع لباسشویی با ما در تماس باشید

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *